Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Kompletní dodávky a servis v plastikářském průmyslu

Zaměřujeme se na dodávky špičkových materiálů a výrobků pro plastikářský průmysl. Máme dlouholeté zkušenosti a kontakty nejen na českém plastikářském trhu.

Separátory neželezných kovů ECS

Zařízení pro separaci neželezných kovů (tzv. eddy current separátory) využívají při své činnosti odlišností v působení vířivých magnetických proudů na materiály o různé elektrické vodivosti. Rotující magnetický válec a jeho rychle se měnící magnetické pole vytváří v kovových předmětech vířivé proudy. Tyto proudy zmagnetizovávají kovové částice v čištěné hmotě na stejnou polaritu, jakou má magnetické pole rotoru, a proto jsou takto zmagnetizované materiály následně odpuzovány a odhazovány.

Skladba separátoru neželezných kovů

Eddy current separátor značky SOLLAU sestává ze tří modulů:

Konstrukce separátoru neželezných kovů

  • Modul č. 1 (osazený magnetickým rotorem)
    Jde o jediný standardně dodávaný modul. V jeho hnaném válci se nachází silný magnetický rotor (plášť rotoru je vyroben ze sklolaminátu).
  • Modul podávací (č. 3a/3b)
    Jako opční příslušenství je dodáván úvodní modul, který se stará o předčištění a správné a rovnoměrné rozprostření zpracovávaného materiálu na dopravníkovém pásu. Tento segment se proto osazuje např. magnetickým bubnem (3b), magnetickým válcem MV či závěsným magnetem nad dopravník DND (za účelem zachycení feromagnetických částic) a/anebo vibračním podavačem (3a).
  • Třídící modul (č. 2)
    Závěrečný segment slouží k přesnějšímu oddělení vyseparovaných materiálů. V tomto zakrytovaném modulu se nachází regulovatelná dělící příčka, která umožňuje rozdělení proudu vyčištěného materiálu a kontaminantů dle individuálních požadavků a potřeb.

Mimo segmentů 3a, 3b a 2 nabízíme jako opční příslušenství také ovládací skříň s PLC řízením, LCD monitorem atd.

Předpoklady pro optimální aplikaci separátorů typu eddy current

Dosah magnetického pole těchto separátorů je relativně krátký, a proto mezi základní podmínky pro separaci neželezných kovů patří vytvoření rovnoměrné a co možná nejnižší materiálové vrstvy na pásu separátoru (pokud je to možné, neměla by výška vrstvy překročit maximální rozměr materiálové frakce). Ze stejného důvodu je proto také vhodné, aby materiál byl dostatečně rozvolněný, čehož lze dosáhnout např. použitím vibračního podavače.

Centricky umístěné rotory mohou svým magnetickém polem přidržet feromagnetické částice, což následně vede k poškození dopravníkového pásu, nemagnetického pláště rotoru nebo i samotného rotoru. Proto je zejména u těchto verzí eddy current separátorů nezbytné zajistit dokonalé odstranění železných kontaminantů předtím, než se čištěný materiál dostane do magnetického pole separátoru neželezných kovů. K tomuto účelu se používají např. magnetické bubny, válce a magnetické desky.

Elektrická vodivost materiálů

S nárůstem elektrické vodivosti a materiálové frakce roste i vzdálenost, na kterou je materiál ze separátoru odhazován (pochopitelně významným faktorem je nízká specifická hmotnost daného materiálu). Proto jsou např. kousky hliníkových plechů snadněji separovatelné než krátké tenké měděné drátky.

Materiály, které se snadno třídí pomocí ECS

Eddy current separátory jsou vhodné zejména pro třídění dobře vodivých lehkých neželezných kovů (jako měď, hliník, hořčík, stříbro atd.). Obtížněji separovatelné jsou předměty či částice z mosazi, zinku, zlata, kadmia nebo cínu.

Materiály, pro které je aplikace ECS nevhodná

Separátory na bázi vířivých proudů nejsou vhodné pro třídění těžkých nebo špatně vodivých kovů (z olova, platiny, titanu apod.). Jde o materiály o velmi nízké vodivost nebo o materiály extrémně těžké, které na konci dopravníkového pásu - navzdory silnému magnetickému poli rotujících magnetů - nemohou být odhozeny a padají vlivem zemské přitažlivosti svisle dolů.

Nahoru